Nemocnice
Šnečí nemocnice
http://www.snailfarmhab.estranky.cz/clanky/problemy.html
Snížená aktivita
Vlhkost - Pokud šnek nemá dostatek vlhkosti (terárium či venkovní výběh kropíme min. 2x denně) je možné, že nám šnek nebude chtít vylézt ze svého příbytku.
Teplota - Šneci jsou chladnokrevní tvorové, což znamená, že mají teplotu těla stejnou jako teplotu okolí. Šneci obvykle snášejí teploty mezi 18°C až 30°C, nejvíce jim vyhovuje teplota okolo 20°C až 24°C
Nemoc - Pokud dodržujete výše uvedené body, pak je tu pravděpodobnost, že je váš šnek nemocný.
Šnek se zavíčkuje
Velké sucho - Pokud šnek cítí, že je v jeho ubikaci opravdu velké sucho, zavíčkuje se. Probudit ho můžete omýváním trošku teplejší vody (potom ho položte do vlhké nádoby a vyčkejte).
Příliš chladno - To je další extrém. Šneka probouzíme stejným způsobem jako u minulého bodu.
Přirozený proces - Někteří plži (všichni čeští šneci a některé achatiny) se prostě na zimu zavíčkují. Není vhodné je z tohoto spánku rušit.
Šnek nejí
Šnek bez jídla vydrží asi měsíc. Pokud se vám zdá, že váš plž už několik dní nejedl, vyzkoušejte tyto rady:
Pokud je šnek slabý, položte ho na jídlo.
Vyzkoušejte jiný druh potravy.
Udělejte šnekovi kaši z rozvařené zeleniny, aby ji mohl snadněji jíst.
Pokud se vám zdá, že šnek neožírá sépiovou kost, mohlo se stát (zvlášť u šneků vzatých z přírody), že jim sépiová kost nechutná nebo ani neví, že je to zdroj vápníku. Zkuste sépiovou kost rozdrtit a posypat s ní potravu nebo část ubikace. Šnek zjistí, co že to ta sépiová kost je :) a začne ji okusovat. Při nedostatku vápníku si šnek ožírá vlastní ulitu !
Pomalý růst
Šnek je "zakrslý" - Jak člověk, tak ani šnek není každý stejný. Je proto možné, že šnek bude menšího vzrůstu
Malý prostor - Pokud je prostor pro šneka příliž malý nebo máte ubikaci přeplněnou šneky, může se stát, že budou šneci menší.
Nedostatek potravy a vápníku
Rány
U šneků chovaných od narození v zajetí toto riziko až tak nehrozí, u šneků z přírody ale ano. První věc, kterou bychom měli udělat je dát šneka do ubikace bez substrátu, aby se do rány dostalo co nejméně škodlivých organismů. Šneka také pravidelně koupeme v zeleném čaji.
PRASKLÁ ULITA:
http://lipetka.blog.cz/0903/oprava-praskle-ulity
Vybavení, které budete potřebovat:
Čistý, velmi jemný dětský kartáček na zuby
Chlazená převařená voda
Sádra
Vatové tamponky
Gáza
Čisté papírové kapesníčky nebo ubrousky
Bezbarvý rychleschnoucí lak na nehty
Postup
1. Zvolte chvíli, kdy je váš šnek velmi ospalý, připravte si vše, co budete potřebovat, před sebe a vylovte šneka z terária. Nejdřív musíte pořádně ale jemně očistit okolí odštěpku a uvnitř ulity kartáčkem na zuby, ale nestrkejte do šneka. Často oplachujte chladnou převařenou vodou.
2. Když jste spokojení s tím, jak je místo čisté, můžete se připravit na jeho zaplnění. Sádru rozmíchejte v chlazené převařené vodě, udělejte ji extrémně hustou. Skoro jako těsto, ale nesmí se z ní prášit. Musí být tak hustá, aby se uvnitř ulity neroztekla do šnečích orgánů.
i.
Jestliže je díra velmi hluboká, položte přes ni kousek gázy a prohněte ji asi 1 milimetr dovnitř. Namažte sádru přes gázu a vyplňte díru přesně k okraji ulity. Můžete ji velmi jemně uhladit, nebudete jí zase potřebovat tak moc.
ii.
Jestliže díra zas není tak hluboká (a pod ní je další vrstva ulity a mezi nimi je prostor), můžete díru prostě celou zaplnit sádrou a lehce ji uhladit.
3. Teď musíte počkat, až sádra zaschne, pokud jste ji namíchali správně, nebude stékat. Je-li váš šnek vzhůru, nemusí být špatný nápad nechat ho odpočinout a dát mu něco k snědku, ovšem mimo kontakt s ostatními šneky, aby nelezli po sádře.
4. Až sádra vyschne, většinou to trvá tak hodinu, můžete začít na sádru nanášet lak na nehty. Ten ochrání sádru před odlomením nebo ošoupáním. Rychleschnoucí lak vám ulehčí práci, protože budete muset nanést více vrstev. Já jsem pokaždé nanášela 6 vrstev a na všech šnecích pořád drží.
5. Velmi pečlivě se ujistěte, že je lak na nehty kompletně zaschlý, než šneka vrátíte mezi ostatní. Jednou za čas musíte lak zkontrolovat, jestli se neobrušuje, ale jinak je váš šnek teď jako nový.

Do komentářů prosím vkládejte jen otázky k tématu (šnečí problémy, nemoci apod.)
Komentáře
Přehled komentářů
Sneckovi odpadla asi pulka ulity, koukaji mu "vnitrnosti" neupadl nam, ale mel ji moc slabou, chci se zeptat, zda mu muzu nejak pomoci:-(, je moznost, ze mu doroste?
PROČ
(Elinka, 15. 8. 2016 18:06)Mojemu malému šnekovi okousali ostatní šneci ulitu. Pod ní má ,,kůži" zahojí se?
super šnek
(AčkaKačka, 24. 5. 2013 13:28)
Máme 9 šneků a je to super chovat šneky musite si určitě najít nějakého šneka a dobře se o něho starejte děkuje me
praská ulita :(
(zeraka, 16. 3. 2012 18:01)Dostala jsem šneka a nyní má asi 12 cm. v závitech mu začala praskat ulita jsou zde škvíry . Co s tím a čím se to stalo ? Mohou ho ukusovat i menší šneci 6cm ? Dík zeraka@seznam.cz
Re: praská ulita :(
(snail 7 town, 16. 4. 2012 15:36)Okusovat si ji muže šnek jakékoli velikosti.Díry v ulitě budou nejspíše tím že má šnek nedostatek vápníku.Ulita je tedy slabá a lehce praskne.Dávej mu mouku nebo nejlépe sépiovou kost kterou seženeš ve zverimexu
Rozbita ulita
(Eva, 2. 9. 2019 15:42)